<embed>

אירועים

אירועי המרכז

החיים הם טריגר- התמודדות עם ילדים ונוער עם קשיים רגשיים בחברה הדתית

17 מאי, 2022

ט"ז באייר תשפ"ב

קרא עוד

החיים הם טריגר- התמודדות עם ילדים ונוער עם קשיים רגשיים בחברה הדתית

הרצאתה של הגב' יערה ישורון

מחברת הספר - "החיים הם טריגר"

הרצאתה של הגב' יערה ישורון מחברת הספר "החיים הם טריגר" עסקה בהרצאתה בהתמודדות עם הפרעת קשב וריכוז, ויסות רגשי והפרעות רגשיות. יערה התייחסה לרמת הפרט הקהילה המשפחה וכן לרמה המערכתית. היא הדגישה את חשיבות ההכרה בקושי וחשיבות המפגש עם האבחנה, המתקיימים לצד רגעי הבושה וההסתרה. יערה התייחסה למצב ההסתרה של הבעיה בו המשפחה ובן המשפחה הסובל נמצאים במקום מבודד מהחברה. יערה מתייחסת לדרך הדרך להיטיב את מצב המשפחה והילד שנפגע באמצעות שיחה ושיתוף על הנושא – כדרך שבה הסביבה מתארגנת לעזור. יערה שמה דגש רב על חשיבות הקשר הבין אישי ככלי להכלה ותמיכה בהורים במשפחה ובילד. כמו כן, היא התייחסה לחוסר ההתאמה הסביבתית-רוחנית של מערכות בריאות הנפש במתמודדים השומרים מצוות.

להלן הקישור להזמנה

 

קראו פחות

היחס ל"שיגעון" בראי הפסיכולוגיה היהודית

23 מרץ, 2022

כ' אדר ב' תשפ"ב

קרא עוד

היחס ל"שיגעון" בראי הפסיכולוגיה היהודית: על פי מודל ה'פרד"ס' של פרופ' רוטנברג

המפגש יערך לרגל חגיגות שנת ה-90 לפרופ' רוטנברג ולקראת 18 שנה של מכון רוטנברג

 

מתוך דברי הסיכום של ד"ר ברוך כהנא בהתייחס ליחס לשגעון, התבוננות באדם שהרז מתוכו נדחה. כשדוחים את החלק הזר הוא מתעצם ונהפך ל"אנא אמלוך".  בתהליך התיקון ד"ר כהנא מזמין להתבונן, לראות את הרז ולנסות לחשוף אותו.

להלן הקישור לאירוע

 

קראו פחות

נוער וצעירים במצוקה בחברה החרדית

12 ינואר, 2022

י' בשבט תשפ"ב

קרא עוד

נוער וצעירים במצוקה בחברה החרדית:
אתגרים ודרכי סיוע פורצות דרך

בהשתתפות ד"ר אסף מלחי ומר מיכאל נכטילר

 

ההרצאה הראשונה נערכה על ידי ד"ר אסף מלחי, מהמכון הישראלי לדמוקרטי.  ד"ר מלחי העוסק במחקרים בתחום החברה החרדית התייחס בהרצאתו לעולם הישיבות ולאחוזי נשירה של תלמידי ישיבה בטווח גילאים 13-17.  מאפייני נשירה הנובעים מקשיים לימודיים, חברתיים או רגשיים.  עם השנים התפתחו מסגרות חינוך חרדיות חלופיות לאוכלוסיה זו. אחד האתגרים העולים מול מסגרות אלו הוא חוסר לגיטימציה חברתית שאינה ניתנת להם. ד"ר מלחי התייחס לריבוי גורמי התערבות בזירה רב מערכתית זו, כמו רשויות מקומיות, יזמים ואנשי חינוך חרדיים משרדי ממשלה ועוד.  מה שמקשה על איגוד המשאבים וגורם לחוסר התערבות מתאימה לאוכלוסיה זו הנמצאת בסיכון. המלצתו של ד"ר מלחי הינה להקים ועדה שתייצר שפה משותפת בתוך משרד החינוך כדי למנוע נשירה ולתת מענה מתאים.

 

ההרצאה השניה נערכה על ידי מר מיכאל נכטילר, מנהל ארגון אקשיבה וסמנכ"ל רשת נצח. ההרצאה עסקה ביצירת חבל הצלה וירטואלי עבור נוער וצעירים בחברה החרדית.  אתר אקשיבה נועד לתת מענה עבור אוכלוסיה הנתונה בקשיים רגשיים וחברתיים, אוכלוסיה שאינה מקבלת תמיכה מהסביבה הקרובה אליה והנתקלת בהשתקה והתעלמות חברתית.  מטרת ארגון אקשיבה היא לתת מענה אינטרנטי ראשוני אך לא טיפול. מבין הדילמות האתיות שאיתן צוות אקשיבה מתמודד מתייחסות לנושאים שונים. לדוגמא: פונה שהעלה בעיה מוסרית שהוא עבר עליה, האם נותנים לאדם זה תמיכה? האם מוכיחים אותו? מהי ההתייחסות לעיסוק בנושאים נפיצים כמו התגייסות לצה"ל או לדילמות אמוניות? האם המענה לפונה אישה ינתן על ידי אשת צוות או איש צוות מטעמי צניעות ועוד.

 

קישור להרצאה >>

 

קראו פחות
אלימות זוגית בחברה הדתית

אלימות זוגית בחברה הדתית

27 דצמבר, 2021

כ״ג בטבת תשפ"ב

קרא עוד

אלימות זוגית בחברה הדתית: על השתקה, שבר וצמיחה
סיפורם של האחים דינה שדה ודוד אלירז

הגב' דינה שדה, יועצת חינוכית ומנחת הורים, ואחיה מר דוד אלירז, יזם ומנהל ענף התיירות בקיבוץ לביא.

 

הרצאתם של האחים דינה שדה ודוד אלירז בנושא אלימות זוגית בחברה הדתית עסקה בסיפור חייהם שהתרחש מלפני כ40 שנה. 
האחים שיתפו אודות המורכבות של החיים יחד עם אב נפגע נפש שרצח את אימם, הם התייחסו לרגשות המורכבים , האשמה, ההתמודדות עם סטיגמה חברתית ודילמות אתיות שגם התייחסו לקושי לשמור על קשר עם האב לאחר הרצח האם.
סיפור חיים שכלל שבירה אך גם צמיחה מתוך המציאות המורכבת.

 

 

 

קראו פחות
התאבדות בחברה הדתית- אתגרים, דילמות והתמודדות

התאבדות בחברה הדתית- אתגרים, דילמות והתמודדות

13 דצמבר, 2021

ט׳ בטבת תשפ"ב

קרא עוד

התאבדות בחברה הדתית- אתגרים, דילמות והתמודדות
סיפורו האישי של הרב שלום המר שבתו גילה התאבדה בגיל 18

עם הרב שלום המר

המייסד והמנהל של 'מקום משותף', ארגון שמטרתו קידום אחדות והבנה בין הזרמים השונים ביהדות.

 

 

ההרצאה עסקה בנושא התאבדות בחברה הדתית- אתגרים, דילמות והתמודדות.  סיפורו האישי של הרב שלום המר שבתו גילה התאבדה בגיל 18.  הרב המר הינו המייסד והמנהל של 'מקום משותף', ארגון שמטרתו קידום אחדות והבנה בין הזרמים השונים ביהדות. 

הרב המר שיתף אודות קורות חייה של ביתו, התנאים החברתיים שהובילו לקראת הבחירה בהתאבדות וההתמודדות עם הסטיגמה החברתית.  הרב התייחס למס' פרמטרים העשויים להשפיע על אופן ההתמודדות עם ארוע טראומטי בינהם הרב התייחס לטיימינג של ההתערבות – קיימת חשיבות להתערב בשלב מוקדם של הופעת הטראומה, חוסר שיתוף מעצים את עוצמת החוויה הטראומטית.  וכן התמודדות עם שבירה של תפיסת חיים.  הרב המר התייחס לחוסר בקיום מסגרות מחזיקות והחשיבות של פיתוח מודעות ציבורית ברמה הארצית, וכן שיתף אודות זיהוי סימני אזהרה מקדמים כסמן מקדים לרצון להתאבד.

 

 

קראו פחות

אמא רווקה דתיה, על אימהות יחידנית בחברה הדתית: אתגרים, דילמות ודרכי התמודדות

8 יוני, 2021

כ״כ בסיוון תשפ"א

קרא עוד

אמא רווקה דתיה, על אימהות יחידנית בחברה הדתית: אתגרים, דילמות ודרכי התמודדות

עם ד"ר תהילה בלומנטל

  פסיכולוגית קלינית וחינוכית בכירה

 

בהרצאתה ד"ר בלומנטל התייחסה למוכנות של נשים לקחת סיכון מול החברה כדי להביא ילד משל עצמן. הכמיהה לאימהות –היא בעלת שורשים ביולוגיים, סוציולוגיים ופסיכולוגיים.  ברמה הסוציולוגית, אדיולוגיה חברתית חודרת אלינו ומהווה השפעה חברתית סמויה.

בעבר, משפחה חד הורית נקראת משפחה שבורה, בעבר נשים שילדו מחוץ למסגרת המקובלת זכו לסנקציות מצד המשפחה. בחברה הדתית האורתודוקסית יש דגש על שילוב תורה עם דרך ארץ. שילוב תורה עם מודרנה – כלומר, השמת דגש על שמירה של היבטים הלכתיים תוך השתלבות בחיי החברה.

בחברה הדתית,– הבנות גדלות עם ציפיה להביא ילדים, אימהות האומה היו עקרות והן זכו להביא ילד והמשיכו את העם היהודי. התקווה של להקים בית בישראל יחד עם הכמיהה להביא ילד מהווה ערך מרכזי. בחברה הדתית לאומית, הנשים מסיימות השכלה גבוהה, הן משרתות בצבא בשרות לאומי ומפתחות קריירה, התופעה הזו הביאה לשינויים על חיי הפרט של הנשים.

ד"ר בלומנטל, התייחסה לתפיסה של הבחירה של נשים אלו להביא ילד. היא התבססה על מחקר פנומנולוגי שערכה.  בהרצאתה היא מתייחסת להתמודדות עם נושא תרומת הזרע, השקעת מחשבה הן לגבי ההיבטים הכלכלים, החברתיים, והפסיכולוגיים של תהליך גידול ילד במשפחה חד הורית שומרת מצוות. 

קישור לאירוע >>

 

 

קראו פחות

רווקות מתמשכת בחברה הדתית: גורמים, משמעויות והשלכות טיפוליות

13 מאי, 2021

ב' בסיוון תשפ"א

קרא עוד

רווקות מתמשכת בחברה הדתית: גורמים, משמעויות והשלכות טיפוליות

ד"ר אנגלברג הביא בהרצאתו נקודת מבט סוציולוגית אנתרפולוגית אודות הנושא. וכן, פרספקטיבה היסטורית המחדדת את ההבנה של הקשר בין דת ומשפחה ומודרנה מאוחרת, אודות המוקד המרכזי של האורתודוקסיה המודרנית שהינו התא המשפחתי.  האורתודוקסיה המודרנית מצליחה להכניס את הדתיות לתוך חיי המשפחה, לדוגמא, סעודות שבת מהווה מוקד מרכזי בחיים האישיים של אנשים שומרי מצוות.  אדם דתי, שומר מצוות שהינו ללא משפחה הוא חלק מהעולם הדתי אך הוא אינו מצליח להיות חלק, הוא נאלץ לקיים טקסים דתיים לבד.

ד"ר אנגלברג ציין שלוש גישות להתמודדות עם האתגרים של רווקים/קות דתיים:  רווקות כמורטוריום – זאת הגישה הרווחת, נמשכים לדבר אסור. יש תחושה לדתי שהוא עובר על ההלכה. לעומת זאת, חלק מהרווקים/ קות נשארים אדוקים כשהיו, וחלקם עוברים שינויים , נעים לכיוון חילוניות ועוברים שינוי תפיסתי.

 

ההרצאה התייחסה להשלכות על הרווחה הסוביקטיבית של הרווק/ה:  לחץ להינשא בגיל המקובל, חווית בדידות- הדת סובבת סביב המשפחה, וזה מעצים את הבדידות.  וכן, בדידות מההיבט הקהילתי – היחס מהסביבה אודות הרווקות.

המלצות לגבי מדיניות רווחה התמקדו על -  פיתוח מדיניות רווחה כוללת שמכוונת להקדשת מחשבה למציאת מקום לרווק/ה בבית הכנסת ובקהילה, התגייסות חברתית להכיל רווקים/קות שבחרו להביא ילד ללא נישואין.  וכן המשך חשיבה אודות קיום חיים עם רווקים בתוך הקהילה. 

 

קראו פחות

"תהום אל תהום קורא": טיפול דיאלוגי עם אוכלוסיות בסיכון על פי גישת הפסיכולוגיה היהודית

28 אפריל, 2021

ט״ז באייר תשפ"א

קרא עוד

"תהום אל תהום קורא"
טיפול דיאלוגי עם אוכלוסיות בסיכון על פי גישת הפסיכולוגיה היהודית

את הארוע האינטרנטי פתח פרופ' רון שור.

מבין המרצים שהרצו: ד"ר מיכל פכלר, פסיכולוגית קלינית ומרצה בביה"ס לעבודה סוציאלית, מנהלת מכון רוטנברג. מיכל התייחסה לתחילת דרכו של פרופסור רוטנברג עם אוכלוסיות בסיכון.

גב' פרומי גוטליב. ראש השירות הסוציאלי במערך הפסיכיאטרי בי"ח מעייני הישועה עסקה בצמצום והרחבה בתוך המשפחה

גב' רותי מאירי, מטפלת בטראומה ועבירות מין. מנהלת מרכז טיפול של אמונה. עסקה בפגיעה מינית ובחירה בחיים.

מר נתנאל אביבי, מנהל תחום נוער דתי לאומי בסיכון, קידום נוער עירית ירושלים הצמצום והניצוץ - בעבודת רחוב עם נוער בסיכון

 

את הארוע סיכם ד"ר ברוך כהנא. פסיכולוג קליני, מרצה בביה"ס לעבודה סוציאלית ומרצה בכיר במכון רוטנברג.  ברוך התייחס להצגות המקרה שהוצגו בהקשר למושגים הרוטנברגיים: מצריות, מדבריות וישוביות. היציאה מהמצרים טרם הכניסה למרחב מיושב עוברת דרך המרחב המדברי, אזור נפשי בו האדם עדיין לא מכיר את עצמו ואת תפיסותיו.  בתהליך הטיפולי קיימת התייחסות לכל מרחב בחיי האדם שבו המטפל רואה את מקור הטוב ואוסף יחד עם המטופל את נקודות הטוב.  התהליך מתאפשר על ידי צימצומו של המטפל את עצמו תוך חיפוש הטוב שבמטופל.

להלן הקישור לארוע:

https://huji.cloud.panopto.eu/Panopto/Pages/Viewer.aspx?id=ce9e1055-faca-40a5-b2b0-ad180108a11a

 

להזמנה >

 

קראו פחות

התמודדות עם סוגיות אינטימיות ומושתקות של יחידים וזוגות בחברה הדתית

11 ינואר, 2021

כ״ז בטבת תשפ"א

קרא עוד

התמודדות עם סוגיות אינטימיות ומושתקות של יחידים וזוגות בחברה הדתית

ביום שני, כ"ז בטבת, תשפ"א, 11.1.21, 17:00-18:30

בהשתתפות:

ד"ר נעמי מרמון גרומט, מייסדת ומנכ"לית מרכז עדן
המקווה כמקור למענים בעבור מצוקות של נשים דתיות וכאמצעי להעצמתן. 

וד"ר רבקה קליין, עובדת סוציאלית קלינית, מטפלת מינית מוסמכת.הרצתה בבתי הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת בר אילן. 
מין ודת - הידורו בכפיפה אחת? דילמות בטיפול מיני באוכלוסייה הדתית  ודרכי התמודדות. 

 

הקישור לזום:

https://huji.zoom.us/j/89325112127?pwd=dmhnR1B1RytVcEY5c1lXZDQrM1pVQT09

 

להזמנה >

 

קראו פחות

בעלי צרכים מיוחדים ומשפחותיהם בחברה הדתית בתקופת הקורונה: אתגרים, דילמות ודרכי התמודדות

30 נובמבר, 2020

י"ג בטבת תשפ"א

קרא עוד

בעלי צרכים מיוחדים ומשפחותיהם בחברה הדתית בתקופת הקורונה: אתגרים, דילמות ודרכי התמודדות

עם הרב ד"ר רפי פוירשטיין, נשיא מכון פוירשטיין, יו"ר עמית ארגון רבני צוהר, רב קהילת דתי לאומי הר נוף, ירושלים

ביום שני, י"ג בטבת, תשפ"א, ה-28.12 ,ב - 17:00-18:30

 

מצורפת הזמנה מפורטת.

האירוע ללא תשלום אך יש צורך להרשם מראש בשל מס' המקומות המוגבל. 

נא לשלוח אישור במייל חוזר:   Social-welfare.judaism.ethics@mail.huji.ac.il 

 

להלן החיבור לזום:

https://huji.zoom.us/j/89325112127?pwd=dmhnR1B1RytVcEY5c1lXZDQrM1pVQT09

 

קראו פחות